Hendrikx Van der Spek

Bureau voor bedrijfscommunicatie

Weblog

31.3.04

Spimmerdespam

"Na spam nu 'spim'" kopte Adformatie gisteren in z'n e-mailnieuwsbrief. Spim zijn ongevraagde berichten (spam) die aan gebruikers van instant messaging-programma's (zoals MSN Messenger) worden gestuurd. Het woord spim is dan ook een combinatie van spam en de beginletters van de woorden instant messaging.

Goh, spim, ik heb er inderdaad nog nooit van gehoord, daar moet ik meer van weten. Google brengt me naar de site Word Spy. Dit is een site waarop nieuwe woorden worden verzameld. Niet alle nieuwe woorden worden vermeld, alleen woorden die al meerdere keren zijn gebruikt in boeken, kraten, websites, etc. En wat blijkt: spim is helemaal niet nieuw. Word Spy bericht dat de Chicago Tribune al in 1999 over spim schreef. Spim is dus al best oud, in internettermen dan!

Dus Adformatie-schrijvers: de volgende keer iets beter jullie huiswerk doen...

Anoniem @ 10:16 | link |

30.3.04

MeisjeMeisje-fans welkom

Op vrijdag 12 maart stond in een van de comments bij het bericht over Kuitenbrouwer een behoorlijk beledigend commentaar over MeisjeMeisje. De schrijver deed dat onder de namen 'Johan en Els'. In overleg met MeisjeMeisje hebben wij alle comments bij dit bericht verwijderd. Het verhaal had echter nog een staart. Daarover kun je alles lezen op het log van MeisjeMeisje zelf. Wij zullen in het vervolg beledigende comments - zoals die van 'Johan en Els' - van de site halen. Voor dat soort commentaren vind je bij ons geen plek meer.

Rosa Spier @ 15:54 | link |

29.3.04

Fryslân wil niet achter blijven

De Ried fan de Fryske beweging is in beweging. De Ried is verbolgen over het feit dat het Friesch dagblad abusievelijk heeft gepubliceerd dat de Ried bereid is miljarden te investeren om Friestalige internetadressen mogelijk te maken.

Maar wat is er dan wel aan de hand? De Ried heeft de SIDN (de verdeler van domeinnamen in Nederland) gevraagd om ook aan Friesland te denken bij het verdelen van de domeinen. In Duitsland en Frankrijk is het sinds kort namelijk mogelijk om vreemde tekens, zoals û, ì en ô, o te nemen in de domeinnaam. Maar voor Nederlandse domeinen is dit nog niet aan de orde.

De Ried vroeg zich af of SIDN soms vergeten wat dat ook het Fries, de tweede rijkstaal, veel met deze tekens werkt. Oftewel, zou de SIDN zich hard kunnen maken om ook in de Nederlandse domeinnamen vreemde tekens toe te laten, zodat de Friese spelling weer in ere hersteld kan worden. Hoe dit allemaal gaat aflopen, is nog de vraag. Zodra we meer weten, komen we erop terug.

Voor het volledige artikel: http://www.fryskebeweging.nl/

Marleen @ 12:43 | link |

26.3.04

Vrijdag logdag

David Rietveld

David Rietveld heeft zich kandidaat gesteld voor het burgemeesterschap van Den Haag. De verliezing - ik maak per ongeluk een aardige schrijffout - is in 2006. En u hebt nog nooit van David Rietveld gehoord. Rietveld is actief in Groen Links in de hofstad en is ook afgevaardigd in de landelijke partijraad.
Inderdaad denkt u nu, 'dat lukt hem dus nooit die ambitie waar te maken'. Zijn weblog en campagnelog zijn daarom ook maar half serieus, want ze steken de draak met de verkiezingen van de burgemeester.

Navigeren is niet makkelijk op de sites van Rietveld: er is een weblog, net gestart en een campagnelog met nieuws over Rietvelds' kandidatuur. Het is niet makkelijk om de weg terug te vinden naar het campagnelog als je eenmaal verdwaald bent op het log. Over de weblog is nog niet zoveel te zeggen, er staan welgeteld twee berichten op. Die gaan beide in feite over startproblemen op het wereldweb.

Leuker is de campagne. Het is een naar Amerikaans model opgezette campagne. Dat heeft Rietveld mooi gedaan: stickers, banners, behang en posters en zelfs Campagneshirts met een vette knipoog naar de commerciële kant van het internet. U wilt een Rietveld campagnestring? Bestel 'm bij Rietveld.

Politieke standpunten heeft Rietveld natuurlijk ook:
* Een veilige buurt is een prettige buurt
* Cultuur is belangrijk, voor iedereen
Elke thema begint met een holle frase. Het moet haast deel zijn van de grap als geheel. Toch vraag je je af of je je dat kunt permitteren als lid van de partijraad. Of is alles een grote grap?



Rosa Spier @ 11:10 | link |

25.3.04

Etymologie

Toen ik de vreugdekreet in het voorgaande postje intikte, vroeg me opeens af waar hiep hiep hoera eigenlijk vandaan komt. We spreken de woorden zo vaak uit, maar wat betekenen ze van oorsprong? Dus ik ben maar eens op zoek gegaan naar de etymologie van hiep hiep hoera...

Wat gegoogel levert twee pagina's op: een pagina van Tele Educatie Noord en een persoonlijke homepage van een onbekende. Op zich interessante informatie, maar wat is de waarde en de status ervan?

Wie weet bestaat www.etymologie.nl wel. En inderdaad: het blijkt de site van het etymologisch woordenboek te zijn. Online kun je op zoek naar de oorsprong van allerlei woorden. Handig! Alleen jammer dat het boek nog niet verder gaat dan de E...

Misschien moet ik gewoon een ouderwetse papieren encyclopedie proberen. Of kunt u mij iets meer vertelen over hiep hiep hoera?

Update: Klaas postte in de reacties een URL van een discussie over hiep hiep hoera. Omdat die URL niet klikbaar is, geef ik hier even een link: http://forum.kena.nl/viewtopic.php?t=5856&highlight=

Anoniem @ 14:11 | link |

Eén jaar!

Dat hadden we gisteren moeten zeggen toen HvdS logt precies een jaar bestond. Maar ja, iedereen vergeet wel eens een verjaardag, daarom vandaag alsnog een uiting van vreugde:

hiep hiep hoera!

Anoniem @ 11:16 | link |

22.3.04

De ontouwaanvastknoopbaarheid van het kipseparatorvlees

Taalpost post vandaag een link naar de verzameling modieus taalgebruik van Paul van Buuren. Op Bon mot du jour vindt u kekke woorden als onbedoelde feature, voorzetselvirus, maximale wij-zij fixatie en ontouwaanvastknoopbaarheid (spreek dat maar eens uit), voorzien van uitleg en herkomst. Leuk voor een rustige maandagmiddag!

Zelf vond ik vandaag ook nog een kek woord in De Volkskrant: kipseparatorvlees. Misschien niet zo modieus, maar het bezorgt me wel dezelfde kriebels als sommige bon mots...

Anoniem @ 15:18 | link |

19.3.04

Vrijdag logdag

Elfje Twaalfje

Onze taal heeft deze week twee weblogs onder de aandacht gebracht. de eerste over het Klingon, dat is een taal die men spreekt in Startrek (dat ik tot mijn grote vreugde nog nooit gezien - of gelezen? - heb). De ander is een zeer opmerkelijk weblog van iemand die alles op zijn log zet wat hij aan teksten vindt op voorwerpen die hij koopt: schroevendraaiers, kleding, batterijen, chipkaarten nou ja echt alles: text on things. Een citaat:

print cartridge

hp HEWLETT PACKARD IA7 hp HEWLETT R PACKARD 17 HP C6625A Always Clear, Always Sharp NO1P2B Intended for single use only. Ink may be harmful if swallowed. 15 ml IA1 M MAL D8 8025 T HP 1999 c 20020610 L N4 1R0043 IA4 >PET-GF15,PUR< IB1

De logger is een Nederlander, zoveel is wel duidelijk. Hij koopt zijn handschoenen bij het Kruidvat en zijn batterijen bij de Hema. Een beetje speurder zou wellicht nog kunnen vaststellen hoe groot hij is (aan de maten van de kelding enzo). Mooi log! Ik hou daar wel van. Maar houdt hij het vol?

Het tweede log - bologh - is geschreven in Klingon, maar gaat ook over Klingon. Het alfabet kunt u erop vinden bijvoorbeeld. Beetje agressieve letters vind ik. Kennelijk zijn mensen in staat in deze verzonnen taal met elkaar te 'communiceren'. Het motto:

"Holvam 'ej latlh Holmey vIqelmeH Holvam vIlo'. jISIv, jIghojmoH, jIqon, jInep, jIleS. DalaDlaHchugh chaq DalaD 'e' DatIv"

Er zijn wel meer van dit soort fictietalen. Tolkien bedacht het 'Elf' en nog zo wat waar je als kabouter mee vooruit kunt. Er zijn zelfs middelbarescholen waar je deze talen erbij kunt leren. Kun je stoer meer voor de dag komen (de school zegt dat het goed is 'voor het zelfvertrouwen'). Mijn motto is ontleend aan: Fran Burden die op de vraag 'spreekt u Elf?' antwoordt:

No, I am very glad to say that I do not speak "Elvish" and it will be a cold day in hell before I do.


Rosa Spier @ 10:05 | link |

18.3.04

Tiny vs. Huge

Voor wie zich even verveelt…

U kent ze wel, de URL’s die zo lang zijn, dat u ze onmogelijk per e-mail kunt versturen. Denk bijvoorbeeld aan de URL van uw droomhuis op Funda. Als u die aan een vriend wilt versturen, wordt de URL meestal door het mailprogramma afgebroken en is de link alleen maar te gebruiken als u hem uit het mailbericht kopieert en in de browser plakt.
Een oplossing voor bovenstaand probleem is snel gevonden: TinyURL. Typ de URL in en TinyURL maakt er snel een bruikbare maar veel kortere URL van.

Natuurlijk is het dan een kleine stap naar het tegenovergestelde. Wilt u uw vrienden juist tot wanhoop drijven? Gebruik dan eens HugeURL. De meest eenvoudige URL wordt dan omgezet naar een onhandelbare ellenlange, maar vooral totaal zinloze URL. Nuttig? Lijkt me niet.

Marleen @ 09:15 | link |

17.3.04

Betekenisverschil of politieke profilering?

Van Dale Taalweb bericht dat volgens Yves Leterme, voorzitter van de Belgische christen-democratische partij CD&V, kosteloos onderwijs niet hetzelfde is als gratis onderwijs. Interessant! Is er dan toch een betekenisverschil tussen die twee woorden? Laten we er Van Dale eens op naslaan...





Mmm, geen betekenisverschil dus. U raadt het al, het is een sterk staaltje politieke profilering:

"Alle Vlaamse partijen zijn het in de aanloop naar de verkiezingen eens over het principe dat ouders, zeker in de basisschool, niets hoeven te betalen voor hun kinderen. Dat staat zo ook in de grondwet. Maar het woord 'gratis' gebruiken ze niet graag, omdat de voorzitter van de socialisten, Steve Stevaert, vaak in één adem genoemd wordt met zijn 'gratis-politiek'."

Anoniem @ 12:07 | link |

15.3.04

Vers van de 'pers'

Wordt het niet eens tijd voor een nieuwe generatie content management systemen? Bijlagen versturen, hoe kan ik dat het beste doen? Ik zoek een handige site met goede informatie over websites en intranetten...waar kan ik terecht?

Antwoorden op deze (en andere) vragen vindt u in de nieuwe Tekst & Content.

Anoniem @ 13:20 | link |

Uit de oude doos

Weet u het nog? De lancering van RTL Veronique? Of Tineke Verburg als omroepster bij de TROS? Op de website tv-ark.org.uk vindt u allerlei oude televisiefragmenten van diverse internationale stations, waaronder Nederlandse. Ook een keur aan Amerikaanse en Engelse fragmenten. Zo vindt u onder 'Soaps' bijvoorbeeld fragmenten van de wereldberoemde soap 'Dallas'. Leuk als u zich even verveelt en er is weer niets op de televisie.

Marleen @ 08:30 | link |

12.3.04

Vrijdag logdag

Kuitenbrowser

Kuitenbrouwer heeft gebroken met de Volkskrant. Sinds 24 februari logt hij weer op zijn eigen weblog kuitenbrowser. Waar gaat de ruzie over? Het gaat allemaal over een stuk van de Volkskrant-ombudsman, die oordeelt dat Kuitenbrouwer te veel ruimte kreeg om zijn mening te ventileren in de krant over de kijkwijzer. De kritiek van de ombusman is niet misselijk, hij noemt Kuitenbrouwer een "handige jongen' en vraagt zich af "hoe het kan dat één en dezelfde persoon erin slaagt zijn boodschap op zoveel plaatsen in de krant te krijgen."

Kuitenbrouwer gaf op zijn beurt weer commentaar op de ombudsman op zijn Volkskrant-weblog. Dat schoot de hoofdredactie van de krant in het verkeerde keelgat. Zij hebben deze bijdrage aan de ruzievreugde van het VK-weblog Hedenlands gehaald. Kuitenbrouwer heeft het stuk vervolgens op zijn eigen log geplaatst (een log dat hij al twee jaar niet meer gebruikte). 'Kruitenbrowser' (pfff) is dus nu zijn actuele weblog. En daar gaat het vrolijk verder over dit conflict dat dus in geen jaren meer goed zal komen. Het VK-weblog van Kuitenbrouwer staat stil.

Er staat helaas nog maar één vrolijk nieuw bericht op zijn oude log, dat van de kok op de achtergrond bij NOVA en het Journaal. De KRO heeft die kok ook van stal gehaald in hun avondprogramma met Diewertje Blok en Theodoor Holman. Een tenenkrommend gezellig programma dat maar snel van de buis moet. Ik vrees dat Kuitebrouwer snel geisoleerd komt te staan en dat niemand zijn berichten nog wil lezen. Ook al heeft hij honderd keer gelijk. Kom op Jan, maak weer een mooi weblog! Herpakt u!

Rosa Spier @ 10:22 | link |

9.3.04

De ideale zoekmachine

De Consumentenbond publiceerde de resultaten van een onderzoek naar zoekmachines in Nederland. Google, Track, Voelspriet en Vivisimo scoorden het beste. Deze zoekmachines gaven volgens de Consumentenbond snel en voldoende zoekresultaten in alle categorieën. Bovendien zou op deze websites ,,niet te veel of helemaal geen reclame'' staan.

Zie verder nu.nl

Rosa Spier @ 22:12 | link |

8.3.04

Liegen

Via de telefoon wil je gemakkelijker liegen, dan via e-mail bijvoorbeeld. E-mail heeft immers als nadeel dat het gescchreven staat en dus tegen je gebruikt kan worden. Nokia maakt liegen per telefoon nu nog gemakkelijker. Dat is goed nieuws voor de leugenaar!

Zo heeft het bedrijf Simeda voor Nokia software ontwikkeld waarmee bellers achtergrondgeluiden aan een telefoongesprek kunnen toevoegen: een tandartsboor, een circus (ik weet niet welke leugen daar bijhoort). Het is verder mogelijk om een andere telefoon te 'laten' rinkelen, zodat je een te langdradig gesprek makkelijk kunt afbreken. Een demo-versie kun je op de site van Nokia downloaden.

Via webwereld



Rosa Spier @ 13:01 | link |

5.3.04

Taalsurfen

Maak uw borst maar nat, stroop uw mouwen op en surf u suf: Taalpost organiseert het Het Wereldkampioenschap Taalsurfen 2004!


Anoniem @ 15:44 | link |

3.3.04

Nobody?

Leuke column van Hans Frederiks (Webwereld.nl) over de nieuwste hype op internet: Orkut! Bent u al uitgenodigd?

Marleen @ 10:36 | link |

1.3.04

Bieslog is jarig!


Bieslog is vandaag twee geworden. Een peuter maar wel een razend populaire peuter. Cadeautjes krijgt u op de site van Wim de Bie.

Rosa Spier @ 19:18 | link |

Spiegelschrift

Aardigheidje, gevonden op Damslog:

Na jaren is het handschrift van Leonardo da Vinci eindelijk ontcijferd. Niets geheimtaal, Leonardo schreef gewoon van rechts naar links. Op deze site leest u wat de beweegredenen van Leonardo zouden kunnen zijn en kunt u zelf uitproberen hoe uw zinnen er in het 'Leonardiaans' uitzien.


Marleen @ 15:42 | link |